МАМА СКАЗАЛА!

 

 

На головну

В чому користь меду для організму: 5 лікувальних властивостей

19/05/22 | Здоров'я

  1. Калорійність меду
  2. Корисні властивості меду
  3. Протипоказання до вживання меду
  4. Як правильно зберігати мед в домашніх умовах
  5. Мед у кулінарії

 

В чому користь меду для організму

 

Мед має дуже простий склад: 80% цукру, 20% води. Попри це продукт містить багато важливих для організму вітамінів і поживних елементів. Однак його користь часто перебільшують. В чому користь меду для організму, які є протипоказання до його вживання та яка денна норма меду – розбираємось.

Мед – це по суті розведений водою цукор. Солодку сиропоподібну рідину виробляють медоносні бджоли та деякі споріднені комахи (наприклад, оси).

У давнину люди вважали мед їжею, гідною богів і царів. Його виявляють у гробницях єгипетських фараонів, причому такі знахідки, як правило, можна їсти навіть через тисячі років. У чому секрет?

Цей продукт – символ безсмертя та родючості, недаремно його називали то «їжею богів», то «еліксиром життя». Стародавні греки вважали, що бджоли збирають мед із ранкової роси. Римляни додавали мед у вино під час бродіння. Про корисні властивості меду люди знали у всі часи.

Калорійність меду

Калорійність меду та поживна цінність на 100 г:

  • Калорійність: 304 ккал
  • Жири: 0 г
  • Білки: 0,3 г
  • Вуглеводи: 82,4 г
  • Клітковина: 0 г

Корисні властивості меду

 

Користь меду для дітей

 

Мед зміцнює імунітет, він багатий на корисні для здоров’я рослинні сполуки – поліфеноли. У ньому є аскорбінова та фолієва кислоти, ряд вітамінів; правда, щоб отримати їх у достатній кількості, меду доведеться з’їсти завелику порцію.

Мед дуже добре засвоюється організмом та дає швидкий приплив енергії. Наприклад, його рекомендують людям, що хворіють, при виснаженні, втомі, після важких фізичних і розумових навантажень. Але варто пам’ятати, що мед досить калорійний.

Мед містить певні ферменти, які впливають на метаболізм та покращують вуглеводний обмін

Пам’ятайте: мед може викликати алергію. Також продукт не рекомендують людям з діабетом та захворюваннями ШКТ у стадії загострення.

1. Бореться зі старінням

У меді багато антиоксидантів, які допомагають клітинам в організмі людини відновлюватися, уповільнюють процеси старіння, зміцнюють імунну систему. Продукт багатий на корисні рослинні сполуки, такі як флавоноїди та фенольні кислоти. Вони захищають клітини організму від пошкодження вільними радикалами.

2. Допомагає контролювати рівень цукру на крові

Дослідники виявили, що мед може підвищити рівень адипонектину – гормону, який підтримує баланс жирів та вуглеводів в організмі, підвищує чутливість клітин до інсуліну. Вчені зазначили, що щоденне вживання продукту натщесерце може знизити рівень цукру в крові у людей з діабетом 2-го типу. Однак, попри всі свої переваги перед рафінованим цукром, мед все одно слід вживати з великою обережністю і в помірних кількостях.

Користь меду для організму

3.Гарно впливає на здоров’я серцево-судинної системи

Мед допомагає знизити кров’яний тиск, нормалізувати серцебиття, його вживання позитивно позначається на рівні холестерину в крові – все це важливі фактори для здоров’я серця. Крім того, прополіс може покращити рівень холестерину та тригліцеридів.

Мед допомагає захистити серцево-судинну систему від окислювального стресу, який негативно впливає на її роботу. Однак дослідження поки що проводили тільки на щурах.

4. Сприяє загоєнню ран

Жителі Стародавнього Єгипту робили пов’язки з медом на місця ран та опіків. Сучасні дослідження підтверджують, що продукт ефективний при загоєнні невеликих опіків та у догляді за післяопераційними ранами. Мед допомагає в лікуванні трофічних виразок стопи, які є одним з ускладнень цукрового діабету. Вчені пов’язують цілющість меду з його антибактеріальними та протизапальними властивостями.

5. Допомагає придушити кашель у дітей

Мед допомагає знизити тривалість і інтенсивність кашлю у дітей, у тому числі вночі, покращуючи якість їх сну, і не має жодних побічних ефектів. Однак попри користь меду для дітей, його не можна давати малюкам у віці до року через ризик розвитку ботулізму.

Протипоказання до вживання меду

 

В чому користь меду

 

Протипоказанням для вживання меду може бути алергія. Мед слід обмежити тим, хто страждає на цукровий діабет, непереносимість фруктози, людям з ожирінням, підвищеним тиском, жировим гепатозом печінки. Денна норма меду для здорової людини становить 1-2 чайні ложки (приблизно 15-30 г) меду 2-3 рази на день. Не можна давати продукт дітям віком до року через ризик розвитку ботулізму.

Як правильно зберігати мед в домашніх умовах

Бджолиний мед буває квітковим та падевим. Смак і колір продукту залежить від багатьох чинників, зокрема від особливостей вуликів і погоди. Перевагу краще віддавати меду в стільниках, це гарантує його натуральність.

Погану якість меду видають колір (каламутний відтінок, неприродний колір) та консистенція (наявність осаду). Він кислить або має занадто нудотний смак, часто зі стороннім (наприклад, ягідним) ароматом.

Зацукровування – природний процес, який не позбавляє медичних корисних якостей і не є ознакою того, що він зіпсований. Натуральний мед можна зберігати на полиці або в холодильнику при температурі від -6 до 20°С. Чим тепліше у приміщенні, тим повільніше відбувається кристалізація. Однак у різних сортів своя швидкість зацукровування. Так, мед з акації довго залишається рідким, а липовий досить швидко загусне.

Мед може зберігатися століттями, проте для цього треба дотримуватись простих правил його утримування. Крім температурного режиму, важливим є зберігання продукту в посуді з дерева (липи чи бука, не хвої), скла, харчового пластику чи глини. Найдорожчий варіант — барила з воску.

Не слід допускати попадання вологи в мед, інакше він забродить. З цієї причини не рекомендують черпати його ложкою з великої банки. Крім того, мед не любить сонячних променів – через них він втрачає свої корисні властивості. Утримувати його варто у темному місці, наприклад, у кухонній шафі на закритій полиці.

Мед у кулінарії

 

В чому користь меду для людини

 

Мед додають у йогурт, сир, морозиво та коктейлі, а також використовують у приготуванні випічки, додають до м’яса.

Пропонуємо простий рецепт молочного коктейлю з вишнею, йогуртом та медом. На одну порцію потрібно 100 мл молока, 100 мг йогурту, 45 г вишні, 1 ст. ложка меду та трохи кокосової стружки – для прикраси. Ягоди треба розморозити, за необхідності дістати кісточки. Перетріть вишню, додайте решту інгредієнтів і змішайте в блендері. Збивайте, доки не утвориться пінка.

До складу меду входять вітаміни, але їх недостатньо, щоб заповнити добову потребу. Для цього довелося б з’їсти десятки кілограмів меду. Безумовно, користь від нього є, але вона не така велика, як всі думають.

Чому ми так любимо вживати мед, коли хворіємо? Він містить певні ферменти, які впливають на метаболізм та покращують вуглеводний обмін. При ГРВІ апетиту немає, ми їмо мало, а з медом можна швидко доставити поживні речовини в організм.