Обираючи косметику для догляду, ми зазвичай оцінюємо її переваги: які є діючі речовини у складі, який ефект вони дають. Втім, більшість косметичних засобів окрім корисних складників містять також шкідливі інгредієнти. Попри те, що ці речовини виконують допоміжну роль у виготовленні та зберіганні засобів, вони негативно впливають на здоров’я, – це консерванти, антисептики, ароматизатори. Як читати склад косметики, яких речовин не має бути у якісних косметичних засобах та як розпізнати шкідливі інгредієнти в косметиці?
Парабени
Найпоширенішими парабенами у виготовлені косметики вважаються Propylparaben, Methylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben.
Парабени являють собою хімічні сполуки, відомі антисептичними властивостями. У косметиці та засобах особистої гігієни їх використовують для продовження терміну придатності. Вони стримують зростання цвілі і шкідливих бактерій, які можуть з’явитися як на етапі виробництва косметики, так і на етапі її зберігання. Тобто вони є хорошими консервантами.
Чим шкідливі парабени:
- Абсорбуються шкірою та проникають в організм, заважаючи роботі ендокринної системи.
- Накопичуються в організмі.
- Викликають гормональні порушення.
- Посилюють шкідливий вплив ультрафіолету на шкіру, що зумовлює її передчасне старіння.
- Імітують дію естрогену, а тому шкідливі для вагітних та жінок, що годують.
- Викликають роздратування та подразнення верхніх шарів шкіри.
- Можуть спричинити алергічні реакції.
Сульфати
Сульфати – це шкідливі інгредієнти в косметиці, які можна знайти на етикетці косметичних засобів: Sodium Lauril Sulfate (SLS), Sodium Laureth Sulfate (SLES), Ammonium Lauril Sulfate (ALS), Ammonium laureth sulfate (ALES).
Найчастіше в косметичних засобах з вищенаведеної групи сульфатів зустрічається SLS (лаурилсульфат натрію). Його вважають найагресивнішим і найактивнішим. SLES (лауретсульфат натрію) виконує аналогічну роль що й SLS, але він м’якший за впливом. Однак саме його заборонено у всіх сертифікатах натуральних та органічних косметичних засобів, оскільки під час його виробництва забруднюється довкілля.
Сульфати є продуктом нафтопереробки та відносять до групи поверхнево-активних речовин, які допомагають пов’язувати жир з водою та ефективно видаляти його зі слизових оболонок, покривів шкіри, волосся, ротової порожнини та зубів. Вони є потужними очищувачами, що розщеплюють жири. Додавання цих компонентів до складу косметики сприяє утворенню піни.
Чим шкідливі сульфати:
- Спричиняють подразнення слизових оболонок.
- Викликають появу сухості шкіри, лущення, почервоніння, свербіння.
- Пошкоджують волосяний покрив.
- Сприяють підвищенню чутливості та ризику виникнення алергічних реакцій.
- Мають здатність накопичуватися в організмі з утворенням 1,4-Dioxane, що вважається канцерогеном.
Силікони
До найвідоміших силіконів відносять: Dimethicone, Methicone, Trimethicone, Cyclopentasiloxane. На етикетці їх можна розпізнати за закінченням -cone, -xane.
Силікони мають пом’якшувальну дію, тому їх застосовують для надання косметичним засобам пластичної та стійкої текстури. Косметика з їх використанням має однорідну та приємну структуру, рівномірно розподіляється та залишає відчуття зволоженості без липкості. Диметикон в косметиці – найпоширеніший інгредієнт.
Чим шкідливі силікони:
- Перешкоджають зволоженню шкіри.
- Закупорюють пори й заважають шкірі дихати.
- Погіршують стан шкіри, утворюючи плівку.
- Викликають почервоніння, запалення, пігментацію та передчасні зморшки.
- Дія деяких силіконів може позначатися на імунній, нервовій та репродуктивній системі.
Фталати
Найпоширеніші фталати в косметичних засобах: бензилбутилфталат (BBP), дибутилфталат (DBP), деетилфталат (DEP).
Фталати застосовуються з метою зробити косметику більш еластичною та збільшити її здатність утримувати колір та запах. Багато виробників, щоб приховати наявність фталатів у складі засобів, маскують їх під словом «аромати».
Чим шкідливі фталати:
- Викликають порушення з боку ендокринної системи.
- Шкідливі для чоловічої репродуктивної системи.
- Можуть викликати передчасне статеве дозрівання у дівчат та негативно впливати на розвиток плода у вагітних жінок.
- Дуже небезпечні для дітей, при попаданні до шлунку можуть спричинити хвороби печінки та нирок.
Шкідливі інгредієнти у косметиці є майже завжди. Читайте уважно етикетки і будьте здорові!