Купероз – захворювання, косметичний дефект, що часто виникає на тонкій світлій шкірі. “Зірочки” і “павутинки” червоних капілярів просвічують через шкіру. Купероз на обличчі помітний в області крил носа, на щоках та підборідді. Що таке купероз по суті? Це розширені кровоносні судини з ослабленими стінками й порушеною циркуляцією крові.
Прояви куперозу бувають:
- павукоподібні капіляри;
- точкові;
- лінійні.
Судинні сітки з’являються не тільки на обличчі, але також на шкірі рук та ніг. Вони виділяються червоним, синюватим та фіолетовим кольором на тлі здорових покривів. Купероз може виникнути у будь-кого, але найчастіше він зустрічається у жінок старше 30 років зі світлою шкірою, світлим волоссям і блакитними очима.
Купероз та розацеа
Термін “куперозна шкіра” іноді використовується для опису шкіри з ознаками розацеа. І те, й інше — різновиди судинних патологій, наслідком яких є почервоніння на шкірі. Але розацеа – хронічне ураження, що супроводжується висипаннями. При куперозі поверхня шкіри гладка, а при розацеа вона ущільнюється, запалюється, іноді виникають болючі гнійнички. Купероз може перейти в розацеа.
Щоб правильно визначити тип захворювання, потрібна консультація дерматолога та косметолога. Залежно від проблеми, спеціаліст призначить відповідне лікування, яке включає зміну способу життя, грамотно підібрану дієту, засоби для догляду за шкірою та лазерну терапію.
Причини появи куперозу
Купероз розвивається внаслідок порушення стінок капілярів та мікроциркуляції крові. Основними причинами лікарі вважають:
- вплив низьких та високих температур;
- тривале перебування під сонцем (вплив ультрафіолету);
- гормональні дисбаланси, зокрема менопауза;
- спадкова схильність;
- приймання гормональних медичних препаратів, кортикостероїдів;
- захворювання печінки;
- алкоголь та куріння;
- високий рівень стресу.
Кожен із цих факторів разом із генетичними особливостями (світлою, тонкою шкірою I та II фототипу) може призвести до куперозу. Через розширення стінок судини втрачають еластичність і тоншають. Коли організм не здатен усунути причину переповнення капілярів кров’ю, дефект прогресує і «зірочки» стають чіткішими. Кліткам бракує кисню та важливих поживних речовин, шкіра зневоднюється, запускаються процеси передчасного старіння.
Купероз також може свідчити про супутні ендокринологічні, серцево-судинні, гастроентерологічні та аутоімунні захворювання:
- артеріальну гіпертензію;
- дискоїдний вовчак та інші аутоімунні захворювання;
- захворювання яєчників;
- розлади підшлункової залози;
- хвороби щитоподібної залози.
Для якісного лікування куперозу необхідно лікувати й основне захворювання.
Тимчасові прояви куперозу – це фізіологічна реакція судин на різні температури (холод, тепло). Якщо ж виникає стійке почервоніння, зокрема у дітей, це привід звернутися до лікаря та виявити причину. Найчастіше це може бути проявом підвищення температури тіла, а також алергічних та токсичних реакцій як системного характеру, так і реакцій на зовнішні препарати (креми, гелі тощо).
Як лікувати купероз на обличчі
При виявленні судинних «зірочок» варто проконсультуватися не лише з дерматологом, а і з терапевтом. Він вивчить анамнез пацієнта, уточнить наявність хронічних захворювань, режим харчування, спадкову схильність. Може знадобитися здача аналізів та спостереження в інших фахівців: гастроентеролога, ендокринолога, кардіолога.
Лікування куперозу спрямоване на покращення кровообігу та зміцнення стінок судин. Лікарі призначають місцеві засоби для шкіри на основі ангіопротективних речовин, що захищають крихкі судини. Як правило, це вітаміни С, Е, К та Р.
Лікувально-косметичні процедури при куперозі:
- Мезотерапія – «уколи краси» коктейлем з корисних речовин. Склад підбирається індивідуально. Зазвичай до нього включені вітаміни та мікроелементи, колаген, гіалуронова кислота, еластин та медичні та рослинні препарати. Метод допомагає покращити мікроциркуляцію крові, він є найефективнішим на початковій стадії хвороби.
- Технологія інтенсивного імпульсного світла Intensive Pulse Light (IPL) – ефективний метод лікування куперозу. Це той самий засіб, який використовується для видалення небажаного волосся. На шкіру наноситься спеціальний гель, і апарат IPL переміщається по області, що обробляється. Промінь проходить через шкіру, не ушкоджуючи її. Тепло впливає на вени, внаслідок чого кров згущується. Таким чином досягається поступове звуження кровоносних судин.
- Лазерна терапія передбачає коагуляцію судин лазером. Вони нагріваються, і під впливом тепла стіни «склеюються». Капіляри перестають бути помітними вже після першої-другої процедури. Безпосередньо після сеансу можливе невелике почервоніння, яке самостійно проходить протягом 30 хвилин. Американська академія дерматологів стверджує, що лазери, які використовують для лікування видимих кровоносних судин, дають результати, що зберігаються від трьох до п’яти років. Пацієнти бачать зменшення симптомів на 50-75 відсотків після одного-трьох курсів лікування.
Також для лікування куперозу використовується озонотерапія, мікрострумова терапія, біорепарація. Косметологічні процедури при куперозі можна розділити на два види: ті, які безпосередньо прибирають розширені судини, і ті, що зменшують ймовірність появи нових. У разі потреби чи тяжкості протікання куперозу, лікарі призначають системні препарати (антибактеріальні засоби, ізоретиноїди).
Перед тим, як лікувати купероз на обличчі, слід взяти до уваги, що купероз неможливо прибрати косметикою та іншими зовнішніми засобами, що б не обіцяв їхній виробник. Тож цих засобів без повноцінної терапії недостатньо. Але вони можуть зменшити інтенсивність почервоніння, зміцнити місцевий імунітет, зняти роздратування на чутливій шкірі. Без них лікування не буде повноцінним, і з ймовірністю можна чекати загострення. Пацієнтам з куперозом та розацеа обов’язково призначається спеціалізований догляд для шкіри, який має використовуватись постійно.
Оскільки купероз — хронічний стан, позбутися його раз і назавжди не вдасться. Дуже важливою є профілактика, усунення всіх факторів, які здатні стимулювати розширення дрібних судин.
Вітаміни підбираються залежно від їхнього дефіциту в організмі, скарг пацієнта, супутньої патології та відсутності протипоказань (наприклад, тяжких алергій). Немає специфічних вітамінів, які призначають при куперозі, — це лише додаткова терапія у зв’язку з їхнім дефіцитом.
Лікування куперозу в домашніх умовах
Повністю прибрати судинні зірочки, що вже з’явилися, в домашніх умовах не вийде, але можна запобігти їх розширенню і виникненню нових. Для усунення куперозу слід звертатися за професійною допомогою. Ніякі креми не допоможуть повернути тонус судинам, якщо у житті людини є алкоголь, сигарети та сильні перепади температур. На час лікування для уражених куперозом зон можна використовувати декоративну косметику, особливо підходять коректори зелених відтінків, що нейтралізують почервоніння.
При куперозі не варто вмиватися дуже гарячою водою, оскільки вона розширює судини. А холодна вода викликає спазм і підвищує їх ламкість. Не рекомендується використовувати косметику з кислотами, ментолом, медом, алое – вони різко збільшують кровообіг, що є небезпечним для крихких судин. Не слід використовувати агресивні скраби та спиртовмісні засоби – вони пересушують чутливу шкіру.
При куперозі підходять очищувальні засоби, тоніки, креми та маски для чутливої шкіри, схильної до почервоніння. Сьогодні багато косметичних компаній виробляють окремі лінії засобів для шкіри з такою особливістю.
При виборі косметичних засобів можна орієнтуватися на їх склад. Є три вітаміни, які необхідні для шкіри з куперозом:
- вітамін РР, або вітамін В3 (знижує крихкість капілярів);
- вітамін К (зміцнює стінки кровоносних судин);
- вітамін С (покращує синтез колагену).
Сприятливо діють на шкіру з куперозом:
- рутин (скорочує проникність капілярів);
- калій (зменшує проникність судин та підвищує їх щільність);
- есцин (зменшує ламкість судин);
- бетулін (робить судини еластичнішими, зменшує набряки, стимулює кровообіг);
- пантенол (стимулює регенерацію епідермісу, заспокоює запалення, живить).
Крім основного догляду, обов’язково використовувати сонцезахисні засоби SPF 30+, а в літній період SPF 50+ і носять головний убір для захисту шкіри від ультрафіолету.
Що не можна робити при куперозі?
Щоб не спровокувати розширення судин та появу більшої кількості «зірочок», важливо відмовитися від:
- використання льоду для тонізування шкіри;
- парових ванн для очищення;
- гострих спецій у меню (вони можуть привести до розширення судин);
- жорстких скрабів, щіток для вмивання, агресивного пілінгу;
- алкоголю та куріння.
У разі появи перших ознак стійкого почервоніння краще відмовитися від домашніх методів лікування. Не знаючи причини, людина може обрати невірні методи боротьби з проблемою та погіршити стан шкіри, і згодом лікування виявиться тривалішим і трудомістким. Якщо висипання локалізуються на обличчі, то насамперед слід звернутися до дерматолога, з’ясувати причину і, якщо виникне потреба у суміжних фахівцях, звернутися до них.
Профілактика куперозу
Для мінімізації куперозу необхідно виключити фактори, що провокують його появу. Дотримуйтесь наступних правил:
- ведіть здоровий спосіб життя;
- давайте собі відповідне фізичне навантаження;
- вибирайте правильне харчування;
- відмовтеся від лазні та сауни (перепади температур – одна з основних причин розвитку куперозу);
- користуйтесь кремами із SPF для захисту від сонця;
- підбирайте косметику з урахуванням індивідуальних особливостей шкіри;
- консультуйтеся з лікарем та косметологом у разі виявлення проблемних ділянок на шкірі, не займайтеся самолікуванням.
Почніть приймати спеціальні мікроелементи під наглядом лікаря. Для зміцнення судин особливо необхідні вітаміни К, Е і С. Цьому принципу повинен відповідати й склад доглядових засобів. Креми та сироватки допомагають зміцнити стінки капілярів та відновити вже пошкоджені ділянки. Особливо ефективні екстракти ромашки, хмелю, арніки, сандалового дерева, олія ши, жожоба та алантоїн, бісаболол.