На лущення шкіри жінки реагують по-різному. Хтось переглядає раціон і намагається зняти лущення шкіри на обличчі кремами та мазями. Хтось спокійно спостерігає за розвитком процесу і нічого не робить. Розбираємось, яка стратегія вірна і коли йти до лікаря
Чи варто хвилюватися через лущення шкіри? І як допомогти шкірі відновитись?
Що таке лущення шкіри?
Незалежно від того, чому шкіра стала лущитися — через реакцію на засіб догляду або внаслідок впливу нагрітого центральним опаленням повітря, — потрібно розуміти, що таке лущення шкіри за своєю суттю.
Лущення шкіри — це ненавмисне пошкодження і втрата верхнього шару шкіри (епідермісу). Поверхнева втрата клітин шкіри – це нормальний фізіологічний безперервний процес, оскільки організм постійно утворює нові клітини шкіри та видаляє старі. Зазвичай ця втрата клітин шкіри залишається непомітною. У візуально помітного лущення, яке може з’явитися на невеликій ділянці шкіри або по всьому тілу, завжди є причина.
Шкіра деяких людей від природи схильна до сухості. Але насправді сухість шкіри може статися у будь-кого, наприклад, через гаряче повітря в опалювальній квартирі, жорсткого мила і гарячого душу. Незалежно від того, чи суха шкіра від природи, ці фактори можуть позбавити шкіру її природної вологості, що призводить до пошкодження шкірного бар’єра та лущення.
Симптоми лущення шкіри
Симптоми лущення шкіри можуть змінюватись в залежності від основного стану або розладу, через яке воно з’явилося. Симптоми можуть включати:
- сухість;
- свербіння;
- печіння;
- почервоніння;
- поява лусочок різного розміру та якості (сухих, жирних).
Але перш ніж вирушити в магазин або аптеку по засоби для лікування сухої шкіри, слід визначити причину лущення, і тільки потім займатися її усуненням.
Чому лущиться шкіра на обличчі й на тілі?
Реакція на приймання ліків
Дуже суха шкіра може стати побічним ефектом приймання кількох ліків, наприклад, статинів та діуретиків.
Робота у вологому середовищі або з хімічними засобами
Внаслідок роботи, що вимагає частого контакту шкіри з водою або агресивними хімікатами, шкіра втрачає захисний шар. Так, перукарів, медсестер, будівельників, кухарів, флористів і металургів часто турбує сухість та лущення шкіри.
Холод
Коли температура повітря падає, у ньому знижується і вміст вологи. Це може призвести до надмірної сухості шкіри.
Дефіцит вітамінів/мінералів
Достатня кількість поживних речовин підтримує здоров’я шкіри. Якщо організм не отримує достатньої кількості вітаміну D, вітаміну А, ніацинаміду (вітамін В3), цинку або заліза, шкіра може стати сухою.
Куріння
Цигарки містять шкідливі хімічні речовини, які прискорюють старіння шкіри та призводять до сухості шкірних покривів.
Спадковість
Суха шкіра часто визначається генетичною схильністю. В цьому випадку можуть допомогти зволожувальні креми. У складі косметичних засобів необхідно шукати гіалуронову кислоту. Вона діє як “губка”, зволожуючи зовнішні шари шкіри. Крім того, слід дотримуватися питного режиму — він забезпечує зволоження «зсередини», що також допоможе запобігти сухості та зневодненню шкіри.
Неправильно підібраний засіб для очищення шкіри
Багато хто при очищенні шкіри прагне чистоти «до скрипу». Насправді це шкідливо для шкіри й може призвести до тієї самої сухості після очищення. Це може спричинити почервоніння та появу лущення на шкірі. Щоб цього уникнути, рекомендується використовувати м’який очищувальний засіб, який не порушує цілісність шкірного бар’єра, наприклад, синдет у вигляді пінки або крем-геля для чутливої шкіри, який не тільки очистить, але і додатково зволожить шкіру.
Нераціональний догляд за шкірою в цілому
Якщо у вас почала лущитися шкіра після того, як ви змінили режим догляду за нею, можливо, ви страждаєте на контактний дерматит. Він проявляється висипаннями та/або лущенням шкіри, викликаними прямим контактом продукту зі шкірою, що призводить або до подразнення, або до справжньої алергії. Найбільш поширеними винуватцями стають такі інгредієнти доглядових засобів, як ретиноїди та гідроксикислоти, які можуть дратувати чутливу шкіру. До алергії та роздратування також можуть призвести консерванти та ароматизатори.
Тому, якщо ви спробували нові продукти й у вас з’явилось лущення, варто припинити використовувати ці засоби, і, якщо лущення шкіри не пройде, то звернутися до дерматолога.
Недостатнє відлущування
Регулярне відлущування допомагає видалити змертвілі лусочки шкіри. Фізичні відлущувальні засоби — ніжні пілінги, гомажі, пудри без вмісту абразивних частинок, — допоможуть позбавити шкіру мертвих клітин, які викликають лущення і блокують проникнення вологи углиб шкіри. Використовуйте ці засоби не частіше ніж один-два рази на тиждень, інакше роздратування може посилитися. Також не варто позбавлятися лусочок пальцями або пінцетом — це може призвести до тріщин на шкірі, які стають «дверями» для інфекції.
Чому виникає гусяча шкіра та як її лікувати
Після відлущування шкіри її необхідно зволожити. Зволожувальний крем створює бар’єр між «відкритою» шкірою та навколишнім середовищем. Рекомендується використовувати продукти, що містять кераміди — жири, які допомагають шкірі утворювати захисний бар’єр і утримувати вологу. Вазелін та кокосове масло також є хорошими варіантами для лікування лущень на шкірі рук та тіла. Пом’якшувальні властивості кокосової олії допомагають заповнити проміжки між клітинами шкіри, створюючи гладку поверхню, а вазелін створює захисний шар, допомагаючи утримувати вологу та загоювати суху шкіру. Корисною також буде косметика з ніацинамідом.
Медичні причини лущення шкіри на обличчі або тілі
Лущення шкіри також може бути результатом захворювань або порушень в організмі. Цей тип лущення шкіри часто супроводжується свербінням.
Причини лущення шкіри:
- алергічні реакції;
- інфекції, включаючи деякі види стафілококових та грибкових;
- лікування онкології;
- хвороби нирок;
- вік старше 45 років;
- генетичне захворювання, зокрема таке рідкісне, як «пілінг-синдром».
Захворювання шкіри, що протікають з лущенням
Коли ділянка шкіри, що лущиться, свербить, дуже суха, червона і запалена, це може бути пов’язано з екземою — хронічним захворюванням шкіри алергічної природи, при якому шкірний бар’єр пошкоджений і тому недостатньо захищає шкіру від зовнішніх подразників. Екзема зазвичай має специфічні тригери (наприклад, алергени) і може вимагати подальшого лікування.
Контактний дерматит виникає у відповідь роздратування з боку навколишнього середовища.
Існує два типи контактного дерматиту. Алергічний контактний дерматит виникає, коли шкіра вступає в контакт з певною речовиною, наприклад, що міститься у засобі для догляду за шкірою або рослиною. В результаті на шкірі з’являються елементи висипу, почервоніння і потім лущення.
Подразнений контактний дерматит виникає через дії фактора, який ушкоджує захисний бар’єр вашої шкіри настільки, що викликає почервоніння і лущення. Наприклад, спирт у складі антисептика для рук може викликати подразнений контактний дерматит.
Найбільш поширена форма псоріазу проявляється у вигляді червоних, сухих, сверблячих ділянок потовщеної шкіри, які називають бляшками. Зазвичай цикл оновлення шкіри становить 28 днів, при псоріазі – 4 дні. Таким чином, клітини шкіри, які повинні з’явитися і відлущуватися поступово, накопичуються у великій кількості на поверхні шкіри, викликаючи надмірне лущення.
Псоріаз є важко виліковним захворюванням. Схема лікування залежить від форми, стадії та тяжкості симптомів. Насамперед варто уникати факторів, які можуть викликати загострення псоріазу – травм та стресу.
Себорейний дерматит з’являється в частинах тіла з високою концентрацією сальних залоз, або з сильним тертям:
- у пахвах;
- між пальцями рук та ніг;
- на шкірі голови;
- на обличчі;
- у паху.
До ознак себорейного дерматиту відносяться:
- почервоніння;
- лущення;
- підвищене саловиділення;
- свербіння.
На відміну від багатьох інших станів нашого списку, себорейний дерматит не пов’язаний з сухістю шкіри. Так що зволоження не дуже допоможе в лікуванні — натомість необхідно використовувати безрецептурні шампуні від лупи, що містять такі інгредієнти, як сульфід селену, дьоготь, саліцилову кислоту і пірітіон цинку, а також обов’язково звернутися за консультацією до лікаря.
Що робити, якщо лущиться шкіра на обличчі й на тілі?
- Використовуйте для миття теплу, а не гарячу воду.
- Обмежте час перебування в душі або ванні до 5-10 хвилин.
- Очищайте шкіру за допомогою ніжного засобу без запаху.
Існують і інші способи запобігти лущенню.
Використовуйте мазь чи крем, а не лосьйон
Мазі та креми більш ефективні, а також подразнюють шкіру менше, ніж лосьйони та емульсії. Шукайте крем або мазь, які містять один або кілька наступних інгредієнтів:
- масло жожоба;
- гліцерин;
- гіалуронова кислота;
- молочна кислота;
- ланолін;
- алое вера;
- олія авокадо.
Щоб отримати максимум зволожувального ефекту від крему, варто використовувати його безпосередньо після вмивання. Зволожувальні засоби слід наносити на вологу шкіру, а потім висушувати. Крем вбере воду на обличчі й додатково зволожить нею шкіру. Якщо нанесення крему на вологу шкіру некомфортно, її можна спочатку підсушити рушником, а потім нанести крем.
Використовуйте бальзам для губ
Наносьте засіб, що комфортно відчувається на губах.
Якщо після нанесення на губах виникає поколювання або печіння, краще змінити бальзам.
Носіть захисні рукавички
Якщо ви миєте посуд, доглядаєте сад, або протягом дня часто контактуєте з водою, ваша шкіра від цього страждає, особливо якщо вона вже суха. Рукавички надійно захищають шкіру від контакту з вологою та сприяють загоєнню ранок.
Бережіть шкіру від холоду
Це особливо важливо, якщо шкіра вже суха і лущиться. Восени та взимку, особливо при роботі на відкритому повітрі, носіть теплі рукавички.
Відмовтеся від агресивних засобів догляду
Несприятливі в плані лущення засоби містять такі компоненти:
- спирт (за винятком дезінфекційного засобу для рук);
- альфа-гідроксикислота (АНА);
- ароматизатори, у тому числі дезодороване мило;
- ретиноїди.
Відмова від засобів із цими компонентами допоможе зберегти шкіру здоровою.
Завдяки цим заходам шкіра має швидко відновитися. Якщо ці кроки не приносять полегшення, слід звернутися до дерматолога. Занадто сухій шкірі може знадобитися рецептурна мазь або крем. Суха шкіра також може бути ознакою стану, який потребує лікування. Дерматолог огляне шкіру та надасть лікарські рекомендації, які допоможуть зменшити дискомфорт.