МАМА СКАЗАЛА!

 

 

На головну

7 порад для тих, хто боїться літати

27/07/22 | Життя

Для деяких людей політ літаком є справжнім випробуванням. Але його можна полегшити, якщо знати, як подолати страх перед польотом.

Одних лякає висота та замкнутий простір, других – технічний стан повітряного судна. Треті бояться удару блискавки та турбулентності. Хай там як, а способи зняти хвилювання перед польотом існують. І для цього не треба брати із собою алкоголь чи рюкзак з парашутом.

 

bous litaty litakom

 

Зверніться до статистики

Літак — один із найбезпечніших видів транспорту. Надійнішим за нього є тільки ескалатор. Консультант з управління ризиками в Harvard School of Public Health Девід Ропейк підрахував, що шанси потрапити в авіакатастрофу дорівнюють приблизно 1 з 11 мільйонів. Для порівняння: у випадку з автомобільними аваріями цей показник становить 1 з 5 тисяч. Тому найнебезпечнішою частиною подорожі можна вважати не політ, а дорогу до аеропорту. Переконатись у цьому допомагають спеціальні сайти, які в режимі онлайн відстежують усі літаки світу. Спробуйте поспостерігати, скільки рейсів щогодини гарно завершується. Професор статистики Массачусетського технологічного інституту Арнольд Барнетт упевнений, що страх перед польотами такий же надуманий, як і страх перед обвалом стелі в продуктовому магазині. За його оцінкою, щоб загинути в авіакатастрофі, потрібно літати щодня протягом 4 млн років.

 

Дізнайтеся, як влаштований літак

Намагайтеся дізнатися про авіатехніку якнайбільше. Для цього необов’язково занурюватись у механіку літака. Достатньо вивчити основи його роботи та значення деяких звуків. Наприклад, всі авіалайнери оснащені щонайменше двома двигунами, а їх життєво важливі системи продубльовані. Варто відбутися збою — у роботу вступають системи-двійники. Конструкція будь-якого літака схожа великий планер. Якщо обидва двигуни виходять з ладу, він сідає на землю як безмоторний літальний апарат. До того ж кожен літак проходить безліч випробувань, а ретельна передполітна підготовка допомагає виявляти навіть незначні неполадки. Невелика турбулентність, яка викликає у людей паніку, є нормальним явищем. Повітряні ями можна порівняти з ямами на автомобільній дорозі: будь-який літак спроектований з розрахунком на такі навантаження.

 

Читайте також: 12 порад для комфортного перельоту

 

Підберіть правильне місце у літаку

Спробуйте розібратися, що вас найбільше лякає. Якщо боїтеся висоти, не варто вибирати крісло поруч з ілюмінатором. Якщо страждаєте на клаустрофобію, краще розміститися біля проходу або аварійного виходу. Це дозволить без перешкод пересуватися салоном літака і не турбувати сусідів. До того ж там достатньо простору, щоб витягнути ноги. У хвостовій частині повітряного судна більш відчутна турбулентність, а візок з їжею та напоями доїжджає до останніх рядів добряче спорожнілим. М’який та комфортний переліт забезпечать сидіння в середині салону. У цій зоні знаходиться центр тяжіння літака, тому будь-які коливання відчуваються менше. Але будьте готові до того, що в цій частині буде галасливо, а крило авіалайнера закриє вид із вікна. Оптимальний варіант – перші ряди після бізнес-класу. Вибрати місце можна під час онлайн-реєстрації, яка найчастіше відкривається за 24 години до вильоту. Другий спосіб — попросити потрібне місце на стійці реєстрації. “Пересісти” деякі перевізники пропонують за окрему плату.

Як подолати страх перед польотом

Одягайтеся в політ зручно

У літаку краще відмовитися від тісних светрів, щільних вузьких джинсів, ременів та підборів, особливо якщо летіти доведеться кілька годин. Рекомендується вибирати максимально вільний одяг із натуральних тканин, щоб він не заважав розслабитися та прийняти будь-яку зручну позу. Для польоту відмінно підійде еластичний трикотаж або бавовна: ці тканини не обмежують рухів і практично не мнуться. Протягом польоту температура на борту може змінюватися, тому краще одягатися багатошарово. Так ви будь-якої миті зможете контролювати свій теплообмін. У подорожі знадобляться теплі шкарпетки та невелика подушка. Також варто запастися маскою для сну, берушами та по можливості взяти з собою улюблений тонкий плед. Постільні речі пропонують не всі авіакомпанії. У літаках шкіра може зневоднюватися, тому варто захопити з собою креми, що зволожують, термальну воду та гігієнічну помаду. Пам’ятайте, що ємкість косметики має не перевищувати 100 мл. Потік холодного повітря з вентилятора добре допомагає запобігти нападу паніки й нудоти.

 

Приїжджайте в аеропорт заздалегідь

Щоб не створювати нових приводів для тривоги, приїжджайте в аеропорт за кілька годин до посадки. До того ж у деяких великих аеропортах можна зустріти собак-терапевтів, мініатюрних коней та навіть поросят. Вони гуляють терміналами і допомагають пасажирам заспокоюватися перед польотом. Під час очікування можна порадувати себе смачною їжею, яку ви, напевно, не дозволили б собі за інших обставин. Легкий перекус перед польотом дасть відчуття насичення, комфорту та спокою. Але не варто пити енергетики, міцний солодкий чай або каву. Кофеїн, що міститься в їх складі, посилить тривогу, а цукор підвищить рівень адреналіну. Тим більше не рекомендується заспокоювати себе за допомогою алкоголю. Він сприяє зневодненню і лише посилює страх. До того ж організм, розслаблений під дією спиртного, не здатний швидко перебудуватися на новий часовий пояс.

 

Страх перед польотом

 

Завантажте музику та відеоігри

Якщо ви купили цікаву книгу або завантажили нові серії улюбленого серіалу, відкладіть їх до майбутнього перельоту. Запасіться журналами, завантажте на планшет заспокійливу музику або захоплюючу гру. Все це дозволить вам відволіктися від неприємних думок у небі. Іноді можна цікаво поспілкуватися з сусідами по салону. Якщо ж ви не налаштовані на спілкування, спробуйте попрацювати або просто заснути. Щоразу, коли починається хвилювання, намагайтеся дихати рівно і максимально глибоко. Інтенсивний кисневий обмін упорядкує думки і нормалізує серцевий ритм. Ще один дієвий спосіб подолати страх — візуалізувати ваше вдале приземлення та подальші події. Спробуйте подумки уявити поїздку в готель, на пляж чи ділову зустріч. Або просто заплющте очі і подумайте про щось приємне. Тривалий переліт — влучний час, щоб освоїти нескладну техніку медитації. Зробити це буде простіше, якщо заздалегідь встановити один із додатків із підказками щодо виконання.

Зверніться до персоналу за допомогою

Психологи радять заздалегідь попереджати екіпаж літака про хвилювання. У цьому випадку співробітники авіакомпанії будуть особливо уважні до вас і при необхідності заспокоять. На курсах бортпровідників їх навчають не лише забезпечувати безпеку та правильно подавати їжу, а й надавати підтримку всім пасажирам. Під час польоту не соромтеся ставити запитання, коли вас щось турбує. Це краще, ніж стежити за поведінкою стюардес та робити тривожні висновки. Якщо нічого не допомагає заглушити хвилювання, а подорожувати доводиться часто, спробуйте розібратися зі своїми страхами разом із психотерапевтом. Ще один варіант – спеціальні заняття з подолання аерофобії. Як правило, їх проводять авіамеханіки, пілоти, що діють, і авіаційні психологи. Вони допоможуть з’ясувати корінні причини страху та знайти способи їх подолання. Такі програми можуть включати заняття на тренажерах та льотних симуляторах. Це повнорозмірні копії реального літака, які імітують різні етапи польоту та активують страхи аерофобів.

Отже, щоб подолати страх перед польотом, треба гарно спланувати свою подорож. Якщо хвилювання все одно не проходить, варто мати при собі заспокійливі таблетки.