МАМА СКАЗАЛА!

 

 

На головну

Як діти заводять та утримують друзів

06/04/22 | Життя

Наявність кращого друга, ігри з іншими дітьми та відвідування дня народження є звичайними для більшості дітей. Американська академія педіатрії стверджує, що «заведення друзів є однією з найважливіших місій дитинства — соціальним навиком, який зберігатиметься протягом усього їхнього життя».

Як допомогти дитині завести друзів

Дружба допомагає дітям збагачуватися емоційно й морально, а також розвивати соціальні навички. Діти вчаться спілкуватися з іншими, й здорова дружба допомагає їм навчитися контролювати свої емоції та конструктивно висловлювати свої почуття. Однак деякі діти відчувають труднощі в суспільстві, їм важко заводити й утримувати друзів. Є багато способів допомогти їм орієнтуватися в їхньому соціальному світі та будувати якісні дружні стосунки.

Чому дружба важлива

Знайти друзів є важливою частиною дорослішання та значним фактором соціального та емоційного розвитку дитини. Дружба допомагає дітям розвивати самооцінку та впевненість. Позитивні дружні стосунки також можуть стати захисним бар’єром від знущань .

Дослідження показують, що якісні дружні стосунки можуть допомогти уникнути стичок з хуліганами, або допомогти впоратися зі знущаннями, якщо вони все-таки трапляються. Здорові дружні стосунки також навчають важливим життєвим навичкам, наприклад, співпраці з іншими.

Діти з міцними дружніми стосунками вчаться вирішувати конфлікти та розвивати соціальну компетентність. Здорові дружні стосунки також можуть розширювати можливості дітей, забезпечуючи відчуття приналежності та ідентичності. У таких ситуаціях вплив однолітків стає позитивним, особливо якщо діти заохочують один одного притримуватись принципів соціальної справедливості.

Якщо ви не впевнені, що у вашої дитини є друзі, поговоріть з їхніми вчителями, щоб дізнатися, як вони взаємодіють з іншими дітьми в школі. Спитайте дитину, чи задоволена вона кількістю приятелів. Якщо є декілька і дитину це влаштовує, не варто робити з цієї теми проблему, бо у всіх потреби різні.

Як допомогти дітям завести друзів

Хоча дружба є важливою частиною життя, не кожна дитина здатна заводити друзів, і це нормально. Заводити та зберігати друзів – це навичка, якій можна навчитися.

Почніть з того, що дізнайтеся, як ваша дитина ставиться до спілкування. Після того, як ви визначите, що відчуває ваша дитина, ви можете придумати план, який допоможе їй розвинути соціальні навички, необхідні для побудови здорових дружніх стосунків.

Формувати навички розмови

Навчитися зав’язувати й підтримувати розмову з іншими — це теж навичка. Поки ваша дитина не навчиться природно сприймати сигнали від інших під час розмови, навчіть її шаблонних запитань для початку розмови, як-от «Яке у тебе хобі?» або “Чи є у тебе домашні тварини?”.

Вчитися проявляти співчуття

Хороший друг вміє проявляти інтерес до іншої людини. Прояв співчуття і турботу про інших людей у здоровий спосіб може відкрити двері для дружби. Ця навичка особливо актуальна після стресів війни та пандемії. Нехай ваша дитина визначить, яким чином вона може виявляти співчуття до однолітків.

Поговоріть зі своєю дитиною про те, як розпізнавати, коли хтось переживає важкий час. Навчіть їх тому, як проявити доброту . Наприклад, ваша дитина може приготувати печиво для хворого друга, або надіслати листівку тому, хто втратив кохану людину.

Шукайте можливості зустрітися з однолітками

Якщо у вашої дитини немає друзів, можливо, у неї просто не було достатньо шансів завести їх. Залучення до заходів з дітьми, які мають схожі інтереси, може стати чудовим способом знайти друзів. Але будьте чутливі до рівня енергії і до типу особистості вашої дитини. Не варто повністю заповнювати розклад дітей-інтровертів, яким потрібен час на самоті.

Якщо вашій дитині важко придумати, що їй подобається, а що не подобається, ви можете запропонувати кілька пропозицій, щоб побачити, чи звучить щось привабливе. Ви можете спробувати:

  • Індивідуальні види спорту, як-от теніс, бойові мистецтва , плавання або біговий клуб.
  • Незмагальні види діяльності, зокрема уроки музики та мистецтва, заняття з робототехніки або шаховий клуб.
  • Інші клуби, включаючи скаутські організації.
  • Час розповідей або книжкові клуби у вашій бібліотеці чи книгарні.
  • Парк, басейн, дитячий майданчик, батутний парк або інші загальні ігрові зони.
  • Можливості для волонтерів, як-от місцева комора для їжі або програма прибирання громади, де вони працюють разом з іншими дітьми.
  • Молодіжний спорт та заняття, включаючи командні види спорту, як-от футбол, бейсбол, баскетбол та волейбол.

Якщо ви хвилюєтеся, що ваша дитина буде переживати через знайомство з новими людьми, візьміть з собою щось корисне — наприклад, іграшку, домашню тварину або закуски — щоб допомогти привернути інших дітей до вашої дитини. Це особливо важливо, якщо ваша дитина від природи не комунікабельна.

Знаходження друзів

Допомога дитині у пошуку друзів може здатися складним завданням, але, проявивши трохи творчості, ви можете зробити це.

•          Приєднуйтесь до спонсорованих школою заходів та навчальних груп, щоб допомогти їм відновити спілкування зі своїми однокласниками. Заняття на свіжому повітрі, як-от футбол і бейсбол, також є природним і безпечним способом для ваших дітей зустріти нових друзів, які поділяють їхні інтереси.

•          Грайте на своєму шкільному майданчику . Це природне місце для спілкування дітей початкової школи та встановлення дружніх стосунків.

•          Грайте разом в онлайн-ігри . Незалежно від того, чи використовує ваша дитина ігрову консоль чи організовує гру за допомогою дзвінка Zoom, спільні ігри онлайн дозволяють дітям спілкуватися, співпрацювати та вирішувати проблеми. Ці ігрові дружні стосунки також забезпечують природне місце для особистої зустрічі.

•          Зверніться до дітей, яких уже знають ваші діти . Плануйте зустріч, щоб покататися на велосипедах чи скутерах або зайнятися мистецтвом і ремеслом. Кіновечори, суботники, книжкові клуби та походи – це інші цікаві варіанти. Спеціальна діяльність може допомогти дітям мати про що поговорити, коли вони повернуться до дружби.

Запевніть дитину, що відчувати себе незручно, коли вона знову починає спілкуватися. Дайте їм зрозуміти, що вони не самотні в цьому, і що багато інших дітей також прагнуть знайти нових друзів або відновити зв’язок зі старими.

Коли важко заводити друзів

Якщо ваша дитина продовжує стикатися з друзями, спробуйте поспостерігати, що відбувається, коли ваша дитина спілкується з іншими дітьми. Ваша дитина занадто владна, чіпляється, агресивна, відсторонена, образлива або просто занадто сором’язлива, щоб будувати дружбу?

Здається, ваша дитина дратує інших дітей? Як би важко не було визнати цей факт, ви можете допомогти своїй дитині визначити, чому когось може турбувати, і як спробувати різні способи взаємодії наступного разу, коли вони разом. Звичайно, не соромте свою дитину і не змушуйте її відчувати себе погано за те, яка вона є. Просто поясніть, що вони можуть захотіти знайти інші способи зв’язатися з другом.

Один із способів досягти цього – розіграти рольову гру на побаченні. Уявіть, що ви друг, який прийшов пограти з вашою дитиною. Практика спілкування з різними друзями може допомогти вашій дитині навчитися правильніше поводитися з іншими дітьми.

Ви не хочете, щоб ваша дитина ставала приємною для людей лише для того, щоб мати друзів. Вони все одно повинні бути справжніми в тому, хто вони є.

Діти, які продовжують мати проблеми зі створенням друзів, можуть мати захворювання, яке впливає на їхні соціальні стосунки. 3 Синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ), аутизм , тривожність і селективний мутизм (який виникає, коли діти не розмовляють з людьми, які не є їхніми найближчими родичами) – все це може сприяти труднощам соціалізації.

Проблеми з дружбою також можуть бути ознакою депресії, порушення навчання , стресу або навіть знущань. Неможливість заводити та зберігати друзів може бути важливою ознакою того, що ваша дитина потребує допомоги медичного працівника.

Ваш педіатр, дитячий психолог або консультант можуть стати хорошими ресурсами, коли ваша дитина продовжує мати проблеми з пошуком друзів. Ви також можете підняти цю тему під час щорічних оглядів здоров’я дитини.

Не змушуйте дітей дружити

Будьте реалістичними у своїх очікуваннях від дружби вашої дитини. Якщо ваша дитина сором’язлива і тиха, то бути щасливим лише з одним або двома хорошими друзями може бути для неї цілком нормальним. Вони можуть не захотіти або потребувати цілу групу друзів.

Діти з обмеженими можливостями можуть відчувати страх перед іншими дітьми або їм може бути незручно звертатися до них. Якщо у вашій родині так, допоможіть дитині познайомитися з новими людьми та знайти друзів, поставивши перед собою невеликі цілі. Наприклад, попросіть їх щодня вітатися хоча б з однією новою людиною. Багато разів цього невеликого кроку достатньо, щоб почати розмову з іншим учнем.

Обдаровані діти також часто мають проблеми зі створенням друзів, і вони можуть віддати перевагу бути поруч із дорослими, а не з дітьми свого віку. Ці уподобання можуть бути ознакою того, що у вашої дитини виникають проблеми з дружбою. Попрацюйте з дитиною, щоб допомогти їй спілкуватися з однодумцями. Залежно від інтересів вашої дитини, хорошими варіантами можуть бути гуртки, присвячені книгам, математикі, природничим наукам, шахам і робототехніці.

Не змушуйте сором’язливих дітей заводити друзів і не змушуйте їх вступати в соціальні ситуації, якщо це викликає занадто багато занепокоєння або якщо вони не готові. Наберіться терпіння і нехай рівень готовності та зацікавленості вашої дитини послужить орієнтиром.

Дружба в дитинстві сповнена злетів і падінь, підходів і виходів. Тому, якщо ваша дитина переживає спад дружби, постарайтеся не хвилюватися надто. Пам’ятайте, що знаходити друзів і бути хорошим другом – це навички, яким потрібно навчитися. Тому зосередьтесь на тому, щоб допомогти своїм дітям розвинути та практикувати свої навички дружби. Згодом все стане на свої місця.

Обговорюйте з дитиною питання дружби. Говорити про те, як бути хорошим другом, так само важливо, як і навчитися заводити друзів. Такі типи розмов допоможуть вашим дітям навчитися визначати, хто є хорошим другом , а хто, можливо, не зацікавлений у їхніх інтересах. Володіння цим навиком може в кінцевому підсумку позбавити їх від душевного болю — і допомогти знайти для них потрібних друзів.