Жоден дієтолог не рекомендує своїм клієнтам дієтичну колу. Підсолоджувач аспартам не допомагає схуднути, навпаки – сприяє ожирінню, і може бути шкідливим для здоровʼя.
Що таке аспартам?
Аспартам – це низькокалорійний підсолоджувач, який використовують, щоб зменшити споживання цукру, але отримувати задоволення від солодких страв і напоїв. Аспартам у 200 разів солодший за цукор. У готових продуктах і напоях аспартам часто змішують з іншими підсолоджувачами або харчовими компонентами, щоб мінімізувати гіркий смак речовини.
Аспартам належить до класу пептидів і дипептидів. Він складається з двох амінокислот — аспарагінової кислоти й фенілаланіну. Коли потрапляє в організм, аспартам розщеплюється на ці амінокислоти. Окрім аспарагінової кислоти і фенілаланіну, аспартам дає також невелику кількість метанолу – сполуки, яка в природі міститься в таких продуктах, як фрукти, овочі та їх соки. Кількість метанолу, що утворюється в результаті вживання напою зі вмістом аспартаму, приблизно в п’ять-шість разів менше, ніж у тому ж об’ємі томатного соку.
Аспартам використовується як інгредієнт в таких продуктах:
- напоях (таких як дієтичні газовані води, легкі соки);
- молочних продуктах (у йогуртах і молоці з низьким вмістом жиру);
- харчових батончиках;
- десертах (наприклад, пудингах та желе, морозиві та фруктовому шербеті);
- жувальних гумках;
- соусах;
- сиропах;
- приправах.
Крім того, деякі ліки й жувальні вітаміни можуть містити аспартам для покращення їх смакових якостей.
Чому аспартам заважає схуднути?
Аспартам дає продуктам і напоям солодкий смак, не містить калорій. Чому ж тоді дієтологи проти його використання?
Попри те, що аспартам не містить калорій, він все одно впливає на рівень глюкози в крові, так само як білий цукор, стимулюючи підшлункову залозу виробляти інсулін. Ця реакція змушує організм запасати зʼїдене у вигляді жиру.
Науковці зʼясували, що аспартам блокує роботу кишкової лужної фосфатази, а цей ензим перешкоджає розвитку діабету, ожиріння та метаболічного синдрому.
Вчені помітили, що діяльність кишкової лужної фосфатази сповільнюється, якщо додати її до розчину, що містить аспартам. Якщо в розчин замість аспартаму додавали звичайний цукор, — кишкова лужна фосфатаза залишалася такою ж активною, як і раніше.
Інше дослідження показало, що аспартам здатен підвищувати апетит і таким чином сприяти набору ваги. Солодкі смаки зазвичай сигналізують організму про те, що калорійна їжа потрапляє в кишківник. Тіло готується отримати поживну їжу і досягти відчуття ситості. Але калорійність продуктів виявляється значно нижчою, ніж очікувалось. Якщо це відбувається регулярно, організм перестає вбачати зв’язок між солодким смаком і калорійністю харчів. Це означає, що висококалорійна їжа більше не буде викликати відчуття ситості. Відсутність ситості від високоенергетичних харчів призводить до переїдання і порушення харчової поведінки.
Дослідження 2015 року показало, що високий рівень аспартаму може викликати зміни в сироватці крові та маркерів окисного стресу, а також може призвести до діабету 2 типу у щурів. Через рік науковці дійшли думки, що регулярне, тривале вживання підсолоджувачів може порушити баланс і різноманітність бактерій, що живуть у кишківнику. Дослідження на тваринах показують, що може призвести до непереносності глюкози, яка є відомим фактором ризику діабету 2 типу.
Тобто вживання дієтичної газованої води може призвести до збільшення ваги. Щоб цього уникнути, лікарі рекомендують пити чисту воду.
Чи шкідливий аспартам?
Активісти, що борються з продажем аспартаму, стверджують, що існує зв’язок між вживанням цього підсолоджувачу і безліччю захворювань. У їх числі:
- рак
- судоми
- головні болі
- депресія
- синдром дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ)
- запаморочення
- збільшення ваги
- вроджені дефекти
- вовчак
- хвороба Альцгеймера
- розсіяний склероз (РС)
Деякі дослідники повідомляють про підвищений ризик, появу симптомів або активізації розвитку цих захворювань під час вживання аспартаму, в той час, як інші наполягають на тому, що негативні наслідки відсутні.
Наразі зв’язок між вказаними захворюваннями та аспартамом не підтверджено і не спростовано, але дослідження тривають, і суперечки на тему шкідливості аспартаму – теж.
Скільки аспартаму можна вживати?
Втім, аспартам дозволений до споживання у всьому світі. Управління з продовольства і медикаментів США встановило прийнятне добове споживання аспартаму в розмірі 50 міліграмів на кілограм маси тіла на добу. Європейська агенція безпеки харчової продукції рекомендую нижчу дозу – 40 мг/кг на добу.
Більшість людей не здатні споживати стільки продуктів, щоб досягнути цих показників. Якщо людина важить 68 кг, їй потрібно випивати близько 19 банок газованої води або споживати понад 85 пачок аспартаму щодня, щоб перевищити норму. Зазвичай люди, що споживають аспартам, зʼїдають в середньому 4,9 мг/кг на день, що становить менш ніж 10% від рекомендованої норми.