Прийом їжі – не просто щоденна необхідність. Це поповнення запасу речовин і життєвої енергії організму. Правильно підібраний раціон необхідний, щоб бути здоровою, сильною і красивою людиною.
Не менш важлива культура харчування. До неї відносяться сімейні ритуали, традиції, а також індивідуальні столові звички. Будь-яке порушення стосунків з їжею може завдати людині шкоди. Особливо якщо воно помножене на проблеми особистого, родинного або іншого характеру. Емоційно нестабільна людина концентрується на переживаннях, починає «заїдати стрес». І часто не помічає, як зменшується її контроль над кількістю, якістю і періодичністю прийомів їжі.
Причини харчових розладів
Виділяють три типи факторів: біологічні психологічні і соціокультурні.
- Біологічні. Це нестабільні і депресивні стани, які супроводжують людину з самого дитинства або успадковані від батьків. Часто буває, що людина позбавляється від однієї залежності (наприклад, паління) і натомість отримує іншу.
- Психологічні. Маються на увазі різного роду травматичні досвіди, якщо мова про підлітків – це і завищені очікування батьків у навчанні і спорті, проблеми в родині, в шкільних і дворових компаніях.
- Соціокультурні. Нав’язані ідеали краси, які транслюють мас-медіа, різноманітні дієти. Навіть популярне зараз здорове харчування може стати нездоровим, якщо підійти до нього з надмірною старанністю.
Харчові розлади частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків. Частково це обумовлено великою увагою до зовнішнього вигляду сучасної жінки зі сторони суспільства. Також багатьом жінкам притаманна надмірна тривожність і звичка заспокоювати нерви їжею.
Дуже поширеною проблемою є різноманітні харчові розлади у підлітків. Цей факт потребує уваги і роботи на державному рівні. Здорова молодь – сильна нація!
Види розладів харчової поведінки
Ці стани розрізняються симптоматикою і наслідками для здоров’я. Виділяють п’ять основних видів – анорексія, булімія, компульсивне переїдання, залежність від солодкого, орторексія. Зупинимось на них детальніше.
- Анорексія. Найбільш відомий харчовий розлад. Розвивається в підлітковому і юнацькому віці, переважно у дівчаток. Вони хочуть подобатися хлопцям і ставлять собі за ціль зменшення ваги. Обмежують порції, не вживають калорійні продукти, приймають послаблюючі засоби. Для них працює правило «маленька вага – велика самооцінка». З наслідків для здоров’я – ламкість нігтів, втрата волосся, зникнення місячних. У важких випадках – безпліддя, мозкова і поліорганна недостатність і навіть смерть.
- Булімія. Теж харчовий розлад, характерний переважно для молодих дівчат. Людина зʼїдає дуже багато за один прийом, не зупиняється після насичення і продовжує їсти далі. Вона розуміє, що варто б зупинитись, але нічого не може з собою вдіяти. А потім вдається до різних методів, щоб позбавитись відчуття дискомфорту в шлунку і з’їденої їжі. Блює, голодує, приймає послаблюючі й сечогінні, робить клізми або виснажує себе у спортзалі. Наслідки – подразнення всіх органів ШКТ, біль у горлі, сильне зневоднення і гормональні порушення. Також у хворих трапляється дисбаланс електролітів (натрія, кальція, калія). У важких випадках можливі інсульт або сердечний приступ.
- Компульсивне переїдання – дуже розповсюджена проблема серед людей різного віку. Вони не користуються програмами підрахунку калорій, не контролюють склад і кількість раціону. Їдять швидко і не задумуючись, що саме. Але ніяк не компенсують надмірну кількість їжі, тому швидко набирають вагу. Вигляд таких людей часто нездоровий, бо в хід іде фастфуд, чипси, солодощі, жирна їжа, бутерброди нашвидкуруч тощо. Виділяють ще такий підвид розладу, як симптом нічної їжі. Вдень людина може харчуватись нормально, а вночі прокинеться, піде на кухню – і їсть усе, що знайде в холодильнику. Наслідки такої харчової поведінки – ожиріння, діабет 2 типу, хвороби серцево-судинної системи.
- Залежність від солодкого. Загалом серед людей, що страждають на розлади, десь 80% фанатів цукру. Вирватись з солодкої залежності досить складно. Організм на цукор реагує як на допінг, тому боротися з ним настільки ж складно, як з наркотиками чи алкоголем. Надлишок цукру негативно позначається на зовнішньому вигляді – шкіра втрачає пружність, росте вага. Стрибки рівня глюкози можуть призвести до ендокринних захворювань.
- Орторексія. Протягом останніх років зросла кількість прихильників здорового харчування. Але деякі доводять це корисне хобі до нав’язливого стану, який псує повсякденне життя. Вони безупинно гортають стрічку з акаунтами фуд-блогерів, витрачають купу часу на вивчення етикеток, прибирають певні групи продуктів взагалі. Їх не так турбує вага чи зовнішній вигляд, як беззаперечне слідування правилам здорового харчування. Причому іноді ці правила придумані ними самими. Наслідки – втрата ваги, емоційний стрес, проблема зі споживанням їжі поза домом. А от самооцінка буде на висоті.
З симптомами харчових розладів має працювати психолог. Є такі захворювання, як пікацизм (поїдання неїстівних предметів), вибіркове харчування (повна відмова від певних продуктів). В таких випадках більш корисним стане клінічний психіатр.
Лікування і профілактика
До яких спеціалістів варто звернутись? Психолог, психотерапевт, дієтолог, консультант по здоровому харчуванню, ендокринолог. Своєчасна професійна допомога – запорука успішного лікування та повернення до здорового життя.
Будьте уважні до близьких, підтримуйте їх на шляху до одужання. Людині важливо досягти зміни уявлень про себе, особливо щодо свого тіла і своєї значимості в соціумі, в колективах, але передусім – у своїй власній родині.
Профілактика харчових розладів у дітей і підлітків:
- З раннього віку прищеплюйте дітям повагу до свого тіла та культури їжі. Допоможіть дитині сформувати позитивний образ себе і розуміння того, що зовнішність – не головне. Привчіть її до регулярної фізкультури, адже спорт – це викид гормонів радості в кров і чудовий настрій, підтримання тіла в хорошому стані і висока самооцінка. Радість від відчуття своєї грації краси і сили – це супер!
- Пояснюйте важливість збалансованого харчування і самі будьте прикладом.
- Розвивайте критичне мислення, щоб дитина шукала своє, а не копіювала образи з мас-медіа або когось з свого оточення.
- Придивіться до свого ставлення до тіла. Можливо, ви теж вважаєте, що худі правлять світом або мають успіх у чоловіків.
- Спонукайте до спорту – дитина потім обов’язково вам подякує!
- Робіть сімейні виїзди на природу, проводьте разом час. Прислухайтеся і придивляйтеся до дитини, так ви гарантовано не пропустите зміни в її поведінці.