МАМА СКАЗАЛА!

 

 

На головну

Чим корисна шавлія і як її використовувати

31/05/22 | Здоров'я

Шавлію застосовують у кулінарії, фіто- та ароматерапії, косметології. Її також використовують у медицині: з неї роблять лікарські препарати. Чим корисна шавлія і чи варто її купувати в аптеці прямо зараз — з’ясовуємо.

Шавлія користь

Шавлія — ​​рослина сімейства м’ятних, росте в країнах Середземномор’я. Її найближчі родичі — орегано, чебрець, розмарин. У шавлії сіро-зелене їстівне листя, а відтінок квітів може варіюватися від синього та фіолетового до білого або рожевого. У світі налічується понад 900 видів цієї рослини.

Листя шавлії висушують і роблять із них добавки, лікарські порошки, настої та відвари. Його також можна заварювати як чай. Олія та екстракт шавлії використовуються в косметології та побутовій хімії, біодобавках та медицині. У шавлії терпкий аромат і гіркуватий смак. Завдяки їм її використовують у кулінарії як приправу, а також як замінник солі.

 

Поживність та калорійність шавлії

 

Шавлія містить безліч поживних речовин та вітамінів, але майже не має калорій.

В одній чайній ложці меленої шавлії міститься:

  • 2 калорії;
  • 3 мг магнію;
  • 1 мг фосфору;
  • 7 мг калію;
  • 2 мкг фолієвої кислоти;
  • 24 мкг бета-каротину;
  • 41 МО вітаміну А;
  • 12 мкг вітаміну К.

 

 

Користь шавлії: лікувальні властивості

 

В шавлії є також багато протизапальних та антиоксидантних сполук, а також поживних речовин. Дрібка шавлії забезпечує 10% щоденної потреби у вітаміні К. Цей вітамін може покращити пам’ять та процес засвоювання інформації у людей з легкою формою хвороби Альцгеймера, а також посприяти зниженню рівня холестерину та тригліцеридів у пацієнтів з діабетом 2 типу.

Науковці стверджують, що екстракт листя шавлії регулює рівень цукру в крові та підвищує чутливість до інсуліну з тим самим ефектом, що й антидіабетичні препарати.

 

Містить багато антиоксидантів

 

Шавлія містить 160 поліфенолів. Вони нейтралізують шкідливі вільні радикали, які можуть пошкодити клітини та сприяти окисному стресу, розвитку хронічних захворювань та запалень. Навіть вживання однієї чашки чаю з шавлії двічі на день істотно підвищує антиоксидантний захист.

 

Покращує стан при хворобі Альцгеймера

 

Дослідження довели, що шавлія може позитивно впливати на когнітивні навички та захищати від неврологічних розладів. В рамках інших експериментів з’ясувалося, що ця рослина покращує пам’ять.

 

Підтримує здоров’я порожнини рота

 

Шавлія має антимікробний ефект і запобігає відкладенню зубного нальоту. Засіб для полоскання рота з шавлією ефективно вбиває бактерії стрептококу, які спричиняють карієс. Шавлія також здатна лікувати інфіковане горло, виразки у роті, абсцеси зубів.

 

Зменшує рівень холестерину в крові

 

Підвищений рівень «шкідливого» холестерину (ліпопротеїдів низької щільності) є одним з ключових факторів розвитку серцево-судинних захворювань. Шавлія допомагає його знизити. Під час одного дослідження учасники два тижні пили чай із листя рослини двічі на день. У них знизився рівень «поганого» і загального холестерину, а рівень «хорошого» підвищився. Інші дослідження підтверджують цей ефект.

 

Полегшує симптоми менопаузи

 

Під час менопаузи знижується рівень естрогену. Це спричиняє неприємні симптоми: посилене потовиділення, припливи жару, знервованість. Шавлія для жінок після 40 завжди була засобом для зменшення проявів менопаузи.

Шавлія містить сполуки з естрогеноподібними властивостями. Вони зв’язуються з деякими рецепторами в мозку, допомагаючи покращити пам’ять, знизити припливи та пітливість.

Один експеримент показав, що регулярне споживання шавлії істотно знизило кількість та інтенсивність припливів у жінок протягом двох місяців.

Чим корисна шавлія

Сприяє зниженню рівня цукру в крові

 

В одному експерименті екстракт шавлії допоміг знизити кількість глюкози в крові у щурів із діабетом 1 типу шляхом активації специфічного рецептора. Коли цей рецептор вступає в дію, кров очищується від надмірної кількості вільних жирних кислот. Це підвищує чутливість до інсуліну.

Інший експеримент на мишах з діабетом 2 типу показав, що шавлія діє подібно до метформіну – препарату для зниження рівня глюкози в крові.

В експерименті екстракт шавлії також знизив рівень глюкози в крові та покращив чутливість до інсуліну з тим самим ефектом, що й інший антидіабетичний препарат. Але доказів ефективності шавлії, як засобу для лікування діабету, все ще недостатньо.

 

Має протизапальну дію

 

Користь шавлії полягає також у її протизапальній дії. Вона прибирає спазми шлунково-кишкового тракту, заспокоює та допомагає при кашлі.

 

Чи можна пити чай з шавлії

 

Для того, щоб зробити чай з шавлії, можна купити готові пакетики з подрібненою рослиною в аптеці або приготувати її самостійно. Приблизно 30 грамів подрібненого листя треба засипати в чайник для заварювання або термос і залити 0,5 л окропу. Потім залишити відстоюватись на 10-20 хвилин, в залежності від того, якої міцності потрібен напій. Якщо смак здається занадто терпким, можна розбавити водою, додати цукор чи мед.

 

Як використовувати шавлію

 

Шавлія застосовується у фітотерапії, її листя додають у різні фітозбори, відвари та настойки. Аромаолія шавлії використовують при масажі, в лазнях та для інгаляцій. Шавлія містить омолоджувальні кислоти, тому вона міститься і в косметологічних засобах.

 

Чи можна пити чай з шавлії

 

Сушене листя і квіти можна заварювати і як монокомпонент, так і в поєднанні з добавками: шипшиною, кардамоном, гвоздикою, імбиром, ромашкою, м’ятою, мелісою, чебрецем, цитрусовими, особливо з апельсином, мандарином і грейпфрутом. Можна робити смачні та корисні напої на основі чорного чаю. Але не варто захоплюватися – в день пити не більше двох-трьох чашок із додаванням шавлії. І бути дуже обережними, якщо є протипоказання.

Крім застосування у вигляді напоїв, настоїв і відварів, завдяки своїй ефірній олії й активним компонентам, набула широкого поширення і шавлія в кулінарії. Шавлію легко додати в щоденний раціон. Її можна використовувати як приправу до м’яса, птиці, салатів. Свіже листя також добре поєднується з супами та гарнірами.

У свіжому вигляді її додають у салати, в сушеному та подрібненому – у страви з птиці, м’яса, риби, морепродуктів. Вона широко використовується у стравах середземноморської кухні, доповнюючи розмарин, базилік, чебрець, майоран, орегано. Шавлію, завдяки її антибактеріальній властивості, використовують як природний консервант у домашніх сирах і ковбасах.

 

Шавлія: протипоказання

 

Попри численні корисні властивості, до використання шавлії є обмеження. Перша група ризику – це жінки в період вагітності та грудного вигодовування, а також при ендометріозі, підвищеному рівні естрогенів. Шавлія може спровокувати тонус матки, а також знизити лактацію. Друга група осіб, кому не показано використання шавлії, – люди з патологією нирок у період загострення. Природні протипоказання – індивідуальна непереносимість та алергія, вік до п’яти років.

Шавлія заборонена для використання при будь-яких формах епілепсії, онкологічних процесах, гіпертонічній хворобі, захворюваннях щитоподібної залози та бронхіальній астмі.

Перед початком приймання будь-яких лікарських засобів, у тому числі фітозбору, корисно проконсультуватися з лікарем. Будь-яка рослина, незалежно від способу застосування (на шкіру, на слизові або всередину), може викликати алергію та небезпечний стан, який називається анафілактичним шоком.