Гормональний збій може спричинити цілу низку неприємних симптомів – від слабкості й безсоння до збільшення ваги, поганого регулювання температури та зниження лібідо. Гормони контролюють усі процеси в організмі, тому навіть невеличке порушення може позначитися на якості життя жінки.
Симптоми гормонального збою легко сплутати з проявами якогось захворювання або авітамінозу. Але збіг симптомів може сказати більше про стан людини. Наш список можливих ознак гормонального дисбалансу допоможе зрозуміти, чи є гормональний збій у жінки, і що робити, щоб підтримати своє гормональне здоров’я.
Загальні симптоми гормонального збою у жінок
- Втома
- Збільшення ваги
- Постійне акне
- Нерегулярні менструації
- Рясні та болісні менструації
- Непереносимість холоду
- Непереносимість спеки
- Припливи
- Нічна пітливість
- Депресія
- Порушення сну
- Низький статевий потяг
- Розумова втома
- Відсутність концентрації
- Головні болі або мігрені
- Здуття живота
- Розлади травлення
- Випадіння волосся
- Безпліддя
- Проблеми зі шкірою
- Біль у м’язах
- Болі в суглобах
Причини деяких симптомів гормонального збою
Збільшення ваги
Збільшення ваги можуть викликати різноманітні причини, пов’язані з гормональними порушеннями, включаючи знижену функцію щитоподібної залози та синдром полікістозних яєчників. Збільшення ваги без будь-яких змін у дієті чи режимі фізичних вправ потребує обстеження, адже це може бути симптомом гормонального збою.
Головні болі
Деякі жінки страждають від головного болю через гормональні зміни. Щоб відстежити його причини, слід завести звичку записувати час і тригери головних болів. Ця інформація може допомогти лікарю зрозуміти, що викликає больовий синдром.
Безсоння
Проблеми зі сном — яскравий симптом гормонального збою. Гарному сну у жінок сприяють два гормони – естроген та прогестерон. Їх нестача призводить до безсоння або неякісного сну. Коли жіночий організм проходить через перименопаузу і наближається до менопаузи, яєчники поступово виробляють все менше і менше естрогену та прогестерону. Якщо жінка підозрює, що причиною нестачі сну можуть бути гормональні зміни, їй варто звернутися до лікаря і подумати про започаткування заспокійливого ритуалу перед сном. Глибокому сну сприяє бавовняна піжама та бавовняні простирадла, адже вони зменшують нічну пітливість. Поліпшує сон також спорт і зменшення споживання алкоголю та кофеїну.
Читайте також: Чи допомагає мелатонін при безсонні?Крихкі кістки
Під час перименопаузи та менопаузи зниження рівня естрогену може призвести до крихкості кісток і, як наслідок, частих переломів. Зменшити ці симптоми гормонального збою допомагають фізичні вправи (наприклад, танці або теніс) і здорова дієта з високим вмістом кальцію та вітаміну D. Іноді лікарі рекомендують замісну гормональну терапію, щоб привести репродуктивні гормони жінки до нормального рівня.
Низький статевий потяг
Падіння рівня як естрогену, так і тестостерону може призвести до зниження лібідо. Це поширений симптом серед жінок, які переживають перименопаузу або вступили в менопаузу. Гормональний дисбаланс у такому випадку піддається лікуванню.
Рясні або болісні менструації
Збій у статевих гормонах може призвести до рясних або болісних менструацій. Іноді вони супроводжуються частою потребою в сечовипусканні, запорами та болісним сексом. У цьому разі є ймовірність, що у жінки утворилась доброякісна пухлина, яку називаються міомою матки. Причиною виникнення міоми може бути високий рівень естрогену.
Що робити при гормональному дисбалансі
Симптоми гормонального дисбалансу можуть сильно різнитися від однієї людини до іншої. Тому будь-які незрозумілі симптоми є приводом для консультації у лікаря. Але дещо жінка може зробити і сама для свого гормонального здоров’я. Ось кілька порад, які можуть допомогти підтримати гормональний баланс або полегшити симптоми гормонального збою.
Дотримуйтесь здорової дієти
При підозрі на гормональні порушення варто скоротити споживання цукру та рафінованих вуглеводів, таких як ті, що містяться в чипсах, білому хлібі та солодощах. До раціону слід додати корисні жири, такі як риба, горіхи та насіння, оливкова олія, а також продукти, багаті вітаміном D, — тунець, яєчні жовтки та збагачене молоко. Під час сніданку бажано отримувати достатню кількість білка, щоб уникнути переїдання пізніше протягом дня, а також споживати достатню кількість йоду (міститься в рибі, морських водоростях, йодованій солі та яйцях) для підтримки балансу гормонів щитоподібної залози.
Для полегшення симптомів менопаузи, спричинених гормональним дисбалансом, добре підійдуть продукти, що містять фітоестрогени, як-от насіння льону та соя.
Займайтеся спортом
Заняття спортом допомагає контролювати симптоми гормонального дисбалансу. Фізична активність сприяє підтримці рівня кортизолу в нормі, допомагає зняти хронічний стрес і позитивно впливає на баланс інсуліну та регуляцію кількості глюкози в крові.
Споживайте достатньо вітамінів
Вітамін С, В6, цинк, магній та антиоксиданти є найнеобхіднішими речовинами для підтримки нормального рівня гормонів. Якщо жінка не отримує достатню їх кількість з харчуванням, їй слід подумати про приймання харчових добавок, але тільки після консультації з лікарем.