Коли летіти
Якщо є можливість вибрати час польоту, купуйте квитки на ранкові рейси. За статистикою, їх найрідше затримують. До того ж, як стверджується у статті журналу Plane&Pilot, вранці турбулентність значно нижча.
Де сісти
На передніх рядах ви опинитеся найближче до виходу і зможете вийти з літака швидше. А ще з носа починається обслуговування, отже, ви отримаєте обід раніше. З іншого боку, місця у хвості вважаються найбезпечнішими — за статистикою, опублікованою в Popular Mechanics, у разі катастрофи у пасажирів задніх рядів на 40% вищі шанси врятуватися. А ось місця поряд із крилами гарантують найменшу турбулентність. До речі, іноді можна після набору висоти пересісти на інше місце, — просто попросіть про це стюардесу.
Куди дивитись
Місця біля запасного виходу мають більше простору між кріслами, там можна витягнути ноги. Найбільш зручним із трьох місць у будь-якому ряду вважається крісло біля ілюмінатора. Тут ви не будете стиснуті між сусідами, а стюардеса не зачепить вас візком з обідами. Там можна спертися на стіну й подрімати, а сусідам не доведеться будити вас, щоб вийти. Але зважайте на те, що місця біля ілюмінатора мають холодний фюзеляж (за бортом температура повітря близько –60 °С). Тож якщо ви вирішите розглядати хмари, одягніться тепліше.
Що вдягнути
До речі, про дрес-код. Якщо вам важливо зійти з трапу в діловому костюмі або вишуканій сукні, то краще переодягнутися перед прильотом. В дорозі зручніше у максимально вільному одязі. Враховуйте, що в салоні буває то спекотно, то холодно, тому можна взяти з собою кардиган (пледи пропонують не в кожному літаку) та одягнутися у декілька шарів – від футболки до світшота та куртки. У польоті можуть стати в нагоді теплі шкарпетки, якщо ви вирішите зняти взуття.
Куди покласти речі
На відкидних столиках і в кишенях крісел, що стоїть попереду, накопичується найбільше сміття — незалежно від того, як ретельно їх миють. Постарайтеся не класти особисті речі, їжу без таці та упаковки на столик. Не зайвими будуть санітайзер для рук та вологі серветки з антимікробним ефектом.
Читайте також: 7 порад для тих, хто боїться літати
Що їсти
Щоб уникнути нудоти, перед польотом краще їсти легку їжу, обмежити жирні та молочні страви. Більшість авіакомпаній пропонує на вибір кілька варіантів меню. Це може бути раціон для пасажирів з діабетом, чи тих, що сидять на дієті, веганів та вегетаріанців, а також безлактозне, дитяче та кошерне харчування. Вказати свої побажання до меню слід при покупці квитка. У довгому польоті знадобляться перекуси — фрукти, овочі, горіхи. Через сухе повітря та низький тиск на борту падає чутливість смакових рецепторів, тому основні страви авіакомпаній часто містять надмірну кількість солі та цукру.
Що пити
Щоб уникнути зневоднення під час тривалого перельоту, у літаку потрібно пити більше води. З тієї ж причини варто відмовитися від алкоголю, кави та напоїв, що містять кофеїн. Після огляду ручної поклажі купіть пару пляшок звичайної води, щоб не кликати щоразу стюардесу з маленьким стаканчиком.
Як впоратся із закладеністю вуха
На землі атмосферний тиск дорівнює тиску у вусі. Під час зльоту та посадки тиск навколишнього середовища змінюється, тому вуха може закладати. При позіханні, ковтальних і жувальних рухах внутрішній отвір євстахієвої труби відкривається, що дозволяє вирівняти перепади. Допоможуть льодяники або жуйка. Щоб уникнути закладання вух, під час набору та зниження висоти бажано не спати.
Як захистити шкіру від сухого повітря
Налаштуйте кондиціонер над кріслом так, щоб повітря не дуло в обличчя і не сушило шкіру. У польоті використовуйте зволожувальні креми або емульсії. Деякі пасажири освіжають обличчя термальною водою у вигляді спрею, але робити цього не варто: потрапляючи на шкіру, вода випаровується й зневоднює її ще більше. Для зволоження відмінно підійдуть пробники та спеціальні міні-набори багатофункціональних засобів для подорожей. Не забувайте про правила авіакомпаній щодо обсягів флаконів з рідиною.
Чим зайнятися
Подумайте заздалегідь, чим розважити себе під час багатогодинного перельоту. У лоукостерів вам максимум запропонують почитати журнал авіакомпанії, тому можна купити стопку журналів в аеропорту та після прочитання залишити їх у літаку. Стане в нагоді книга або планшет зі заздалегідь збереженими фільмами та музикою. Можна розібрати галерею фотографій з відпустки або зробити записи в щоденнику, підбиваючи підсумки поїздки та будуючи нові плани. До речі, навушники краще брати свої — ті, які видають у літаку, не одноразові. Після використання їх очищають і заново упаковують, але це не гарантує їхньої гігієнічної безпеки.
Як уникнути набряків
Зневоднення може спровокувати набряки, які також зумовлені затримкою солей в організмі. Під час польоту ви рідко змінюєте положення тіла, що спричиняє застій рідини у тканинах. Щоб позбутися набряків, радимо зняти взуття, розім’яти ікри та ступні, пройтися по салону, переносячи вагу тіла на пальці ніг. Намагайтеся не схрещувати ноги, сидячи в кріслі, адже це додатково ускладнює кровообіг. Допоможе компресійна білизна, одягнена під одяг, що не сковує рухів.
Як організувати сон
Захопіть із собою маску для сну та беруші, адже ніхто не застрахований від галасливих сусідів по салону. Якщо ви берете в політ підголівник-подушку, то не надувайте його повністю: через перепади атмосферного тиску аксесуар може лопнути.